Enemmän kuin sapiens: Outi Rantala ja matkailun monilajiset emännät ja isännät

Enemmän kuin sapiens: keskusteluja ihmiskeskeisyyden ylittämisestä. Sami Keto, Enemmän kuin sapiens -kirjan (2022) kirjoittaja, luonnostelee maailmassa olemisen tapaa, joka kykenisi irtaututumaan ekologiseen kriisiin johtaneesta ihmiskeskeisyydestä. Vieraina ja keskustelukumppaneina on saman aiheen äärellä toimineita tutkijoita, taiteilijoita ja muita ihmiskeskeisyyden ylittäjiä.

Jakson vieraana on Lapin yliopiston professori Outi Rantala, joka on yhdessä kollegoidensa kanssa tutkinut matkailun kehittämistä paikallisuuden ja monilajisuuden näkökulmasta. Hänen vetämänsä tutkimushanke ”Matkailua lähelle – uusmaterialistinen näkökulma” (2019-2023) tuotti monia ihmiskeskeisyyden ylittämiseen liittyviä tuotoksia, joista esimerkkeinä Living with mosquitos -tutkimusartikkeli (2020) ja Maan ääni -taidenäyttely (16.9.2024 asti).

Katso myös